Domů Rady a Návody Naučte děti díky

Naučte děti díky

0

Ke slušnému chování patří také schopnost poděkovat. Může to být i maličkost, za kterou děkujeme. Důležité je nezapomínat na tuto formu projevu úcty. Vědí to vaše děti?

Dětská duše je spontánní, emoce dokáže projevovat velmi odvážně, těšit se z dárků. Ale z tolik radosti někdy zapomene na slušné chování.

V nedávné době přišli psychologové na to, že lidé, kteří za věci ve svém životě děkují, jsou šťastnější. I když zatím neexistuje důkaz, že štěstí a vděčnost jsou vzájemně přímo propojeny, pocit vděčnosti nemůže nikomu ublížit. Spíše naopak.

„Děkuji“ je jedno z prvních slov, které učíme děti, chceme-li, aby okolí vidělo, že jsou slušné a vychované. Nikdo nechce, aby jeho dítě, které dostane dárek od tety z Ameriky, neřeklo ani slovo as novou hračkou ufujezdilo do svého pokoje bez špetky díků. Do učení této ctnosti děti není třeba tlačit. Učte je to postupně a pravidelně.

Každodenní praxe
Řešením není děti upozorňovat, když v cukrárně nepoděkují za zmrzlinu. Buďte jim příkladem a při každé příležitosti poděkujte. Děti návyky svých rodičů odpozorují a proberou. I ty dobré i ty špatné.

Proto v jejich přítomnosti upřednostňujte ty nejlepší. Milé chování, slušnost, štědrost a díky by měly být na denním pořádku. I když vás zrovna někdo pěkně vytočil.

Dávat je lepší než brát
Učte štědrosti i své potomky. Nemusíte rozdat všechen svůj majetek. S rostoucími dětmi se množí i hračky či oblečení, ze kterého už vyrostly.

S nadbytkem věcí se obraťte na charitu a čas od času něco darujte. Do vybírání předmětů zapojte i děti a vysvětlete jim, kam to všechno poputuje. Je to dobrý pocit, pokud darem pomůžeme těm, kdo to potřebují.

Děkování je zvyk
Slova díků si osvojí děti už v mladém věku. Zpočátku možná netuší, co skutečně znamenají, ale častým používáním rozpoznají situace, kdy je vhodné poděkovat.

Vštípit vděčnost dětem je jednoduché, později jim můžete vysvětlit hlubší podstatu těchto slov. Dnes, když existují sociální sítě, není obtížné s vděčností zareagovat na dárek či hezké přání. Nebo osobě, jejíž milé gesto chcete ocenit, napište dopis. Spolu s vaší malou dcerkou či synem. Pokud ještě neumí psát, mohou přiložit ruku k dílu originální kresbou. No a co, že to bude trochu dětinské.

Rozdávejte dárky zábavně
V době oslav a svátků, kdy rodinným příslušníkům či známým dáváte dárky, zapojte do nákupů i nejmenší. Pověřte je výběrem dárku či manažováním nákupu.

Dejte jim na starosti zaplacení dárku a předání osobě, která slaví svátek. Vezmou si příklad i od obdarovaného a podobně se budou později chovat i ony.

Exit mobile version