- Komerční sdělení-podnikatel

Jak založit živnost

Založení živnosti je otázkou jednoho, maximálně dvou dní. Stačí...

Šroubové kompresory: Moderní technologie pro lepší výkon a úsporu nákladů

Šroubové kompresory mají perfektní využití zejména v profesionálním průmyslu. Nabízí...

Krvavá magie

Krvavá magie vyvolává nejrůznější gotické představy. Už samotné slovo...

Tyrkysová firma vám dá při práci veškerou svobodu, kterou chcete.

Představte si, že nemáte stanovenou pracovní dobu. Že pracujete,...

Překvapení na začátek prázdnin

Znáte to. Občas se z rodinného výletu začne postupně...

Co jste o pitném režimu dětí možná nevěděli

Pít, pít a pít – to je hlavní zásada nejen během léta. Na pravidelný pitný režim bychom neměli zapomínat nejen my dospělí, ale ani děti.

Celý den se honí, skáčou, zkoušejí možné i nemožné. Naše ratolesti jsou během léta ještě neposednější než kdy jindy a občas se zapomenou ve svém dětském světě plném her. Domov doběhnou s rozpálenými líčky, zpocené a zejména žíznivé. Jak se postarat o jejich pitný režim, aby si mohli letní dny užívat naplno? Čtěte dále …

Co všechno se počítá
Důležité je, aby vaše dítě pilo pravidelně během celého dne i při hře či během výletu. Malé množství vody, ideální 1-2 decilitry tekutin by mělo vypít každé dvě hodiny. Více by mělo dítě vypít dopoledne než odpoledne.

Nejvhodnějším nápojem je voda, sycené a sladké nápoje vynechejte, i když o ně úpěnlivě prosí. Pokud svého andílka naučíte pravidelně pít, už kolem šesté hodiny večer má svůj denní příjem tekutin v normě.

Hrajte si
Děti ještě neumí odhadnout, kdy jsou už žíznivé, proto byste měli otázku „Už ses napil?“ zařadit do vašeho „věčného“ seznamu.

Vyzkoušejte je nalákat například na barevné pohárky, brčka, nebo s nimi hrajte hru na „počítání glgů“. Někdy je to sice náročné, ale vyhnete se nárazovému pití před spaním, které může vést k tomu, že se v noci pocikají.

Pozor na čurání
Kromě pravidelného pití byste proto neměli zapomínat ani na močení, ideálně každé 2 – 3 hodiny. „Děti při hře velmi často zapomínají, že potřebují čůrat, a tak se stane, že nestihnou dohnat na záchod, nebo jim „ujde“ mokrý flek na spodní prádlo,“ říká dětská nefroložka, MUDr. Andrea Černianská, MPH.

Pozor, pokud starší děti nemočí po dobu 6 – 8 hodin a menší děti do půl roku života po dobu 3 – 4 hodin, jde o signál dehydratace organismu.

Zbystřete pozornost
Dbát na správný režim pití a močení by měli hlavně rodiče, jejichž ratolesti se budí v mokré postýlce. „Pokud se nekontrolovatelný únik moči během spánku objevuje pravidelně u dítěte staršího 5 let, navštivte vašeho dětského lékaře.

Ten zváží odeslání dítěte na odborné vyšetření k dětskému nefrologovi,“ doporučuje Andrea Černianska. Primární noční enuréza, jak se noční pomočování odborně nazývá, je po alergii druhým nejčastějším problémem u dětí.

Proč je tomu tak
Možná se ptáte, tak jako váš syn či dcera, proč se v noci pocikají a jiné děti ne. V každém případě byste je za to neměli kárat. Nedělají to schválně.

„Dětský měchýř má objem jen 150 až 170 ml. Pokud mu dáte před spaním sklenici čaje nebo kakaa, nedokáže to zvládnout a pomočí se do postýlky,“ upozorňuje na nesprávný pitný režim dětská nefroložka.

Pokud vaše dítě před spaním velmi žízní, dejte mu raději jogurt nebo ovoce. Dítě, které trpí nočním pomočováním by se před spánkem mělo úplně vymočit.

„Všímejte si přitom polohy, v jaké sedí na záchodě. Nohy by mělo mít sehnuté v kolenou přibližně v pravém úhlu. I chlapce doporučuji dát vyčůrat vsedě,“ radí Andrea Černianska.

Příčinou vzniku nočního pomočování je velmi často nedozrálost spojení mezi mozkem a močovým měchýřem. Dodržování režimových opatření je jedním ze základních předpokladů úspěchu.

Pokud režimová opatření – správný režim pití a močení nevedou k úplnému vyléčení nočního pomočování, lékař obvykle navrhne medikamentózní léčbu.

Problém se sice nevyřeší ze dne na den, ale budete-li léčbu přísně a trpělivě dodržovat, odměnou pro všechny bude zdravé, spokojené a sebevědomé dítě.

Předchozí článekNaučte děti díky
Další článekPatří děti do restaurace?
- Komerční sdělení-udalosti