- Komerční sdělení-podnikatel

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Jak fotit s Vivo X100 Pro: Tipy a triky pro úžasné fotografie

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů a...

Dovolená na Maledivách: Váš průvodce rájem

Když se řekne Maledivy, mnohým se před očima rozvine...

Co je popeliště pro slepice a jak ho vytvořit

Každý zkušený chovatel slepic ví, že kromě správného krmiva,...

Jak využít párty stan i po ukončení večírku?

Koupili jste si párty stan. Co když ale narozeninovou...

Naučte děti správně smrkat

Vysmrkat si nos určitě mnozí považují za banální úkon, není třeba jej však podceňovat. Zejména děti to často nedělají správně a důsledkem může být například zánět středního ucha.

Pacientů s onemocněními dýchacích cest v nedávné době přibývá a podle pediatrů jsou tato onemocnění i nejčastější příčinou návštěv dětí v pediatrických ambulancích. U dětí do pěti let se na celkové nemocnosti podílejí onemocnění dýchacích cest až zpola au dětí od pěti do dvanácti let tvoří až jednu třetinu.

Onemocnění dýchacích cest lze rozdělit do dvou hlavních skupin – alergická a nealergická. Z alergických je to nejčastěji astma a alergická rinitida – rýma, nejen dětí, ale i dospělých, kteří jimi trpí, neustále přibývá. Podle předpokladů Světové zdravotnické organizace (WHO) až 300 milionů lidí na světě trpí astmatem.

Co se může stát, když se to dělá špatně?
Na vzniku nealergických onemocnění dýchacích cest se často podílejí i různé patogenní mikroorganismy. Nacházejí se iv hlenech, takže je velmi důležité umět se správně vysmrkat. MUDr. Helena Potanková, lékařka z Tatranských klimatických lázní Lučivná, zdůrazňuje, že rodiče by měli děti bez ohledu na věk naučit správný postup. Nesprávné smrkání může mít totiž i závažné důsledky.

„Při nesprávném smrkání se nosní sekret z nosu neodstraní a zatéká do nosohltanu,“ vysvětluje lékařka. „Při násilném smrkání, kdy má dítě stlačená obě nosní křídla, může být zpětným prouděním vzduchu zanesena infekce z nosu do nosohltanu a přes Eustachovou trubici, která je u dětí otevřena, i do středního ucha. To vysvětluje časté záněty středního ucha v dětském věku.“

Lékařka dodává, že nosní sekret spolu se zduřelou a prokrvenou sliznicí v nose zhoršuje drenáž vedlejších nosních dutin, které jsou otvory spojeny s nosní dutinou. Takový stav může končit zánětem vedlejších nosních dutin. Správné smrkání tedy neslouží jen k úlevě, ale je i prevencí vzniku onemocnění středního ucha, vedlejších nosních dutin a dolních cest dýchacích.

K čemu je dobrý nos
Na nosní sliznici se zachycují vdechované nečistoty, například prach, pyl a zahřívá i zvlhčuje vdechovaný vzduch. Například při rýmě se tyto funkce naruší, když se sekret tvoří v nadměrném množství. Inhalované částice tak mohou vnikat až do dolních cest dýchacích a způsobovat jejich záněty. Správným smrkáním lze uvedeným onemocněním předcházet.

Podle lékařky je třeba správně postupovat tak, že po hlubokém nadechnutí a při zavřených ústech zacpeme jednu nosní dírku a druhou silně vyfoukneme. Totéž uděláme na opačné straně. Není to nic složitého, je však důležité tento postup dodržovat.

„Smrkání je činnost, při které vyfukovaný proud vzduchu strhává a odstraňuje z nosní dutiny vše, co do ní nepatří. Tuto činnost se dítě musí co nejdříve naučit,“ zdůrazňuje lékařka. Říká, že nejčastější chyby, které děti při smrkání dělají jsou ty, že se nedostatečně nadechnou, při smrkání mají otevřená ústa a současně smrkají přes obě nosní dírky. Lékařka zdůrazňuje, že je velmi důležité nesmrkat násilně při současném stlačení obou nosních křídel.

S kapkami opatrně
Chcete při ucpaném nose pomoci svému dítěti vhodnými nosními kapkami? Při výběru z volně prodejných přípravků dbejte na věk a délku onemocnění dítěte. Poraďte se raději s pediatrem nebo lékárníkem a nezapomeňte si přečíst příbalový leták, kde je přesně uvedeno jak dlouho as jakou přestávkou je třeba kapky používat.

Lékařka doporučuje opatrnost zejména v případě tzv. dekongestiv. Jsou to kapky, které zmírňují prokrvení a tím i otok nosní sliznice. „Jsou však určeny pouze pro krátkodobé používání, maximálně po dobu jednoho týdne, protože mohou poškodit sliznici nosu a vytvořit závislost na nosních kapkách, například sanorinizmus po aplikaci jistých konkrétních nosních kapek,“ říká lékařka.

Dodržujte dávkování
Pro každodenní hygienu nosu jsou určeny sterilní fyziologické roztoky soli. „Existuje skupina nosních kapek, které jsou kombinací zmíněných dekongestiv a antihistaminik. U některých forem rýmy mohou pomoci kapky s obsahem výtažků z rostlin. Pro malé děti jsou určeny nosní kapky s minimální koncentrací účinné látky. Doporučené dávkování není vhodné překračovat,“ upozorňuje lékařka Helená Potanková.

Dítě by mělo při aplikaci nosních kapek ležet. Nejprve mu podle rady lékařky kápněte kapku do každé nosní dírky a vzápětí ho nechte vysmrkat se. Tím se mu nos pročistí. Následně mu opět kápněte po kapce do každé nosní dírky.

Řešením může být i lázeňská léčba
Pro děti, ale i dospělé může být zejména při častých onemocněních dýchacích cest řešením klimatická lázeňská léčba, která kombinuje klimatoterapii s rehabilitací, zaměřenou na dýchací systém spolu s respirační fyzioterapií. Využívá množství procedur, například inhalaci aerosolu přírodních léčivých vod, která pomáhá zlepšovat funkci sliznice dýchacích cest, působí také protizánětlivě, zkapalňuje hleny a usnadňuje jejich vykašlávání.

K dalším účinným metodám patří i různé zábaly, saunování, nosní sprchy sterilním fyziologickým roztokem, floating – vodní koupel ve speciálním roztoku imitujícím podmínky v Mrtvém moři, který má nejen relaxační, ale i další příznivé účinky na celý organismus, a pomáhá také při léčbě onemocnění dýchacích cest. Pobyt v klimatických lázních lze podle lékařky doporučit dětem od útlého věku. Zdravotní pojišťovny jej téměř celý hradí dětem od tří let, avšak pouze tehdy, pokud pobyt indikuje lékař, a platí to i pro dospělé pacienty.

- Komerční sdělení-udalosti