- Komerční sdělení-podnikatel

Jak založit živnost

Založení živnosti je otázkou jednoho, maximálně dvou dní. Stačí...

Šroubové kompresory: Moderní technologie pro lepší výkon a úsporu nákladů

Šroubové kompresory mají perfektní využití zejména v profesionálním průmyslu. Nabízí...

Krvavá magie

Krvavá magie vyvolává nejrůznější gotické představy. Už samotné slovo...

Tyrkysová firma vám dá při práci veškerou svobodu, kterou chcete.

Představte si, že nemáte stanovenou pracovní dobu. Že pracujete,...

Překvapení na začátek prázdnin

Znáte to. Občas se z rodinného výletu začne postupně...

Plavání pro kojence není nutnost

Instruktoři musí být kreativní, neboť na každé dítě platí něco jiného. Celé seznamování se s vodou probíhá u dětí do tří let na základě her.

Plavecké jesličky pro nejmenší děti do tří let vznikají v posledních letech řetězově téměř ve všech městech. Dát dítě co nejdříve na kurz plavání je mezi maminkami na mateřské dovolené hotov boom. Třeba hned říci, že plavecké kurzy nejsou nejlevnější a nemůže si je dovolit každá rodina.

Lékaři sice tuto pohybovou aktivitu vítají, ale netvrdí, že děti, které ji neabsolvují jsou ve vývoji o něco ochuzené.

Iniciativa přišla z Česka
O plavání s nejmenšími dětmi se rodiče vlastně začali aktivně zajímat až ve druhé polovině 20. století.

Průkopnicí plavání s kojenci byla v bývalém Československu Češka Eva Kiedroňová. Od té doby prošlo téměř osmadvacet let, plavecké kurzy nejmenších se ujaly.

Mária Konarčíková, která v Žilině provozuje Klub baby plavání, říká, že měsíce duben až červen jsou, co se týká zájmu, nejsilnější v roce. „Aktuálně nyní plave u nás přibližně 110 dětí do tří let a 45 ve věku tří až šest let,“ dodává Konarčíková.

I Slávka Sádovská v Kalné nad Hronom právě řeší nedostatek míst v jednom z provozů. V Bratislavě už rodiče vědí, že na jarní kurzy je třeba myslet s předstihem koncem zimy.

Je to o návyku na vodu
Pod plaváním kojenců a batolat si nepředstavujte skutečné plavání. Mária Konarčíková zdůrazňuje, že nejde vůbec o to naučit miminka plavat. Hlavním smyslem je upevňovat vztah mezi rodičem a děťátkem.

Dodává, že jde vlastně o pobyt, při kterém si pod vedením speciálně školených instruktorů dítě přivyká na vodu. Do věku jednoho roku se s děťátkem posiluje svalstvo celého tělíčka a teprve později se dětičky začínají učit i plaveckým pohybům.

Monika Kováčová, instruktorka a zakladatelka plaveckých jesliček v Pezinku, které fungují už šestnáctý rok, je přesvědčena, že plavání má na dětský organismus, který se stále teprve vyvíjí, velmi příznivý vliv.

Nejmenší děti s rodiči aktivně cvičí ve vodě třicet minut, aktivní fáze střídá hra a odpočinek. Potom jdou do sauny, která slouží k odstranění odpadních látek z organismu a také k vyhřátí. Teplota je maximálně 50 stupňů.

Hygiena je přísná
Nejmenší děti by měly navštěvovat zařízení určená výhradně k plavání kojenců a batolat. „V nich je každý povinen dodržovat velmi přísné hygienické zásady, které jsou dokonce ukotveny i ve smlouvě,“ říká instruktorka Monika Kováčová z Pezinka, která kurzy vede šestnáct let. Třeba dodat, že vodu v takovém bazénu čistí několikrát denně a má 32 stupňů. Docela malé děti by se neměly koupat v horké vodě, to znamená ve vodě s teplotou nad 34 stupňů, protože v té se bakteriím velmi daří.

Do bazénu od půl roku
Rodiče vhodnost plavání nejmenších dětí s lékaři konzultují pouze ojediněle, říká bratislavská pediatrička MONIKA ANTOŠOVÁ.

V dnešní době se mnoho rodičů snaží být se svým miminkem sportovně aktivní už v období, kdy samo ještě nedokáže ani udržet hlavičku. Jednou z těchto aktivit je i plavání kojenců. Konzultují s vámi rodiče vhodnost kurzů plavání v dětských bazénech?

Dělá to jen málo rodičů. Většinou jsou rozhodnuti a přijdou už jen po potvrzení o zdravotním stavu svého dítěte. Mám pocit, že některé matky to považují za povinnost nebo za handicap, pokud jejich děti neabsolvují plavání. Jsou za to ochotné dát i poslední peníze, které mají, jen aby to náhodou dítěti nechybělo.

Kdy plavání v dětském bazénu nedoporučujete?

Pokud dítě ještě nedovršilo půl roku života. Nejlepší je, pokud již absolvovalo alespoň první dvě povinná očkování.

Je plavání kojenců nezbytné?

Normálně se vyvíjející dítě plavání nepotřebuje. Pokud to však matce a dítěti vyhovuje, nemám proti tomu výhrady.

Zlepšuje pohyb ve vodě opožděný psychomotorický vývoj?

U dětí se zpožděným nebo narušeným motorickým vývojem je nejdůležitější rehabilitace. Plavání je vhodný nápomocný doplněk.

Je pravda, že plavání ovlivňuje rozvoj dýchacího ústrojí?

Neznám žádnou relevantní studii, která by potvrzovala pozitivní vliv plavání na vývoj dýchacího ústrojí.

Pro které děti není plavání vhodné?

Není vhodné pro děti s ekzémem nebo sklonem k ekzému. Pokud má dítě stres z plavání, je vhodné to přeložit na pozdější období.

Vidíte v ordinaci také nějaké zdravotní problémy vyplývající z této aktivity?

Ojediněle. U jednoho dítěte jsem po plavání zaznamenala infekční kožní onemocnění – molusce.

Stalo se vám, že by vás některý instruktor plavání malých dětí požádal o spolupráci?

Ne, dosud nikdy.

- Komerční sdělení-udalosti